Üsküdar Üniversitesi
BOLOGNA Bilgi Sistemi
 Üniversite Hakkında  
  • Kurumsal Bilgiler
  • Akademik Birimler
  • Öğrenciler İçin Genel Bilgiler
  • Erasmus Beyannamesi (İngilizce)

 
 Davranış bilimleri ve sağlık alanında öncü; Üsküdar Üniversitesi

Üsküdar Üniversitesi 3 Mart 2011 tarihinde İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı  - İDER çatısı altında kuruldu.

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan rektörlüğünde Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında tematik bir eğitim sunan Üsküdar Üniversitesi multidisipliner uzmanlık anlayışıyla ve 500’ün üzerinde akademisyeniyle ülkesine ve dünyaya katkı sağlayacak bilim insanları yetiştirmeyi hedeflemektedir.

İletişim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinin yanı sıra bu sene Tıp Fakültesini faaliyete geçiren Üsküdar Üniversitesi’nde beş fakültenin yanı sıra; Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve olmak üzere beş enstitü (Bağımlılık ve Adli Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ile Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü) bulunmaktadır.  

Toplumun ihtiyaçları doğrultusunda özellikle psikoloji, psikiyatri ve nöroloji gibi davranış bilimleri ve sağlık alanında projeler üreten, akademik çalışmalar yürüten Üsküdar Üniversitesi, dünyada bu alanda yapılan araştırmalara katkıda bulunmanın yanı sıra özellikle beyin alanındaki hastalıkların tedavisine yönelik çözüm üretmeyi hedeflemektedir.

 

Beyin Araştırmaları (BRAIN) İnisiyatifi Türkiye Temsilcisi

ABD Başkanı Obama tarafından desteklenen "Gelişen Yenilikçi Nöroteknolojiler yoluyla Beyin Araştırmaları (BRAIN) İnisiyatifi"  programının Türkiye Temsilciliği Üsküdar Üniversitesi tarafından yürütmektedir.  “The Brain” temsilciliği kapsamında Kasım 2015'te Brain Initiative, SBMT (Beyin Haritalama ve Tedavi) Komisyonu’nun katılımı ile Beyin Araştırmaları G20 Uydu Sempozyumu’na katılan tek Türk üniversitesi olarak bu alandaki çalışmalar devam ediyor.

 

Uygulama Ortağı NPİSTANBUL Beyin Hastanesi

Üsküdar Üniversitesi, teorik eğitimin yanı sıra uygulama imkanları sunmaktadır. Merkez, Çarşı, Altunizade Kuzey ve Altunizade Güney yerleşkelerinde eğitim gören öğrenciler klinik uygulamaları Ümraniye’deki NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, NP Feneryolu Tıp Merkezi ve NP Etiler Tıp Merkezi’nde gerçekleştiriyor.

 

İletişim Becerileri ve Pozitif Psikoloji Dersleri

Davranış bilimleri ve sağlık alanında multidisipliner uzmanlık anlayışıyla yürütülen çalışmalar ile birlikte, öğrencilerin çift anadal, yandal yapma imkanları bulunmaktadır. Öğrenciler düzenli olarak uygulanan “Üniversite Kültürü” dersleri kapsamında sektörün önde gelen isimleri ile bir araya gelirken onların bilgi ve deneyimlerinden yararlanıyor, “Proje Kültürü” dersleri ile de mezun olmadan önce proje yazmayı öğreniyor. Projelerini BRAINPARK’ta hayata geçirme imkanı buluyor. Hangi bölümde olursa olsun tüm öğrencilere “İletişim Becerileri” ve “Pozitif Psikoloji” dersleri zorunlu olarak verilmektedir. Bu sayede sadece akademik başarı değil sosyal başarı ve mutluluk bilimi de öğretilmektedir.   

Erasmus ve Avrupa Temsilciliği

Üsküdar Üniversitesinin birçok ülkeden farklı üniversiteler ile değişim programları bulunmaktadır.  Psikoloji alanında Türkiye’de en fazla ERASMUS anlaşmasına sahip üniversite olan Üsküdar Üniversitesinin, Avrupa’da birçok üniversite ve bölümlerle ERASMUS anlaşması bulunmaktadır.

2016 yılında Almanya Köln’de temsilcilik açan Üsküdar Üniversitesi, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza da eğitim ve sağlık alanında danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

 

AR-GE

Üsküdar Üniversitesi ARGE çalışmalarını, akademik kadronun yanı sıra öğrencilerini de dahil ederek yürütmektedir. 3000m² laboratuvar alanı bulunan Üsküdar Üniversitesi; Beyin Haritalama(QEEG), Genetik(DNA İzolasyon), Neurobiofeedback, Nöropsikoloji, Beyin Stimülasyon(uyarım), Nörogörüntüleme ve İlaç Genetiği, Nöropsikofarmakaoloji Faz 1(NPF) Laboratuvarlarını aktif ve farklı özellikleri ile öğrencilerin kullanımına sunmaktadır.  

Türkiye’ye kazandırdığı ilk’lerle öne çıkan Üsküdar Üniversitesi;  Türkiye’nin ilk kişiye özel tedavi ve ileri toksikoloji laboratuvarı başta olmak üzere 48 adet laboratuvarında uygulama eğitimi bulunmaktadır.

Nöromodülasyon Tedavileri, Nörogenetik Çalışmaları, Otizm, Şizofreni, Alzheimer Araştırmaları ve Sağlıkta Sanal Gerçeklik Programları gibi ARGE çalışmalarını öğrencileri ile birlikte yürütmektedir.  

 
T.C. Üsküdar Üniversitesi Altunizade Mh. Haluk Türksoy Sk. No:14 PK:34662 Üsküdar / İstanbul / Türkiye
 Copyright ©Proliz Yazılım