Üniversite Hakkında

Davranış bilimleri ve sağlık alanında öncü; Üsküdar Üniversitesi

Üsküdar Üniversitesi 3 Mart 2011 tarihinde İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı - İDER çatısı altında kuruldu.

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan rektörlüğünde Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında tematik bir eğitim sunan Üsküdar Üniversitesi multidisipliner uzmanlık anlayışıyla ve 1000’den fazla akademik ve idari kadrosuyla ülkesine ve dünyaya katkı sağlayacak bilim insanları yetiştirmeyi hedefliyor.

İletişim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunun yanı sıra Bağımlılık ve Adli Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü ile lisansüstü eğitimde de fark oluşturuyor.  

Toplumun ihtiyaçları doğrultusunda özellikle psikoloji, psikiyatri ve nöroloji gibi davranış bilimleri ve sağlık alanında projeler üreten, akademik çalışmalar yürüten Üsküdar Üniversitesi, dünyada bu alanda yapılan araştırmalara katkıda bulunmanın yanı sıra özellikle beyin alanındaki hastalıkların tedavisine yönelik çözüm üretmeyi amaçlıyor.

 

Beyin Araştırmaları (BRAIN) İnisiyatifi Türkiye Temsilcisi

ABD’nin 44. Başkanı Obama tarafından desteklenen "Gelişen Yenilikçi Nöroteknolojiler yoluyla Beyin Araştırmaları (BRAIN) İnisiyatifi"  Programının Türkiye Temsilciliği Üsküdar Üniversitesi tarafından yürütülüyor.  Üsküdar Üniversitesi, Kasım 2015'te Brain Initiative, SBMT (Beyin Haritalama ve Tedavi) Komisyonu’nun katılımı ile Beyin Araştırmaları G20 Uydu Sempozyumu’na katılan tek Türk üniversitesi olarak bu alandaki çalışmalarına devam ediyor.

 

Uygulama Ortağı NPİSTANBUL Beyin Hastanesi

Üsküdar Üniversitesi, teorik eğitimin yanı sıra uygulama imkânları sunuyor. Merkez, Çarşı ve Güney Yerleşkelerde eğitim gören öğrenciler klinik uygulamaları Ümraniye’deki NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, NP Feneryolu Tıp Merkezi ve NP Etiler Tıp Merkezinde gerçekleştiriyorlar.

 

İletişim Becerileri ve Pozitif Psikoloji Dersleri

Davranış bilimleri ve sağlık alanında multidisipliner uzmanlık anlayışıyla yürütülen çalışmalar ile birlikte, öğrencilerin çift anadal, yandal yapma imkânları bulunuyor. Öğrenciler düzenli olarak uygulanan “Üniversite Kültürü” dersleri kapsamında sektörün önde gelen isimleri ile bir araya gelirken onların bilgi ve deneyimlerinden yararlanıyor, “Proje Kültürü” dersleri ile de mezun olmadan önce proje yazmayı öğreniyorlar. Projelerini BRAINPARK’ta hayata geçirme imkânı da bulan öğrencilere “İletişim Becerileri” ve “Pozitif Psikoloji” dersleri zorunlu olarak veriliyor. Bu sayede sadece akademik başarı değil sosyal başarı ve mutluluk bilimi de öğretiliyor.   

 

 

Erasmus ve Avrupa Temsilciliği

Üsküdar Üniversitesinin birçok ülkeden farklı üniversiteler ile değişim programlarına ev sahipliği yapılıyor. Psikoloji alanında Türkiye’de en fazla ERASMUS anlaşmasına sahip üniversite olan Üsküdar Üniversitesinin, Avrupa’da birçok üniversite ve bölümlerle ERASMUS anlaşması bulunuyor.

2016 yılında Almanya Köln’de temsilcilik açan Üsküdar Üniversitesi, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımıza da eğitim ve sağlık alanında danışmanlık hizmeti sunuyor.

 

AR-GE

Üsküdar Üniversitesi AR-GE çalışmalarını, akademik kadronun yanı sıra öğrencilerini de dâhil ederek yürütmektedir. 3000m² laboratuvar alanı bulunan Üsküdar Üniversitesi; Beyin Haritalama (QEEG), Genetik (DNA İzolasyon), Neurobiofeedback, Nöropsikoloji, Beyin Stimülasyon (uyarım), Nörogörüntüleme ve İlaç Genetiği, Nöropsikofarmakaoloji Faz 1 (NPF) Laboratuvarlarını aktif ve farklı özellikleri ile öğrencilerin kullanımına sunuyor.  

Türkiye’ye kazandırdığı ilklerle öne çıkan Üsküdar Üniversitesi;  Türkiye’nin ilk Kişiye Özel Tedavi ve İleri Toksikoloji Laboratuvarı başta olmak üzere 50’yi aşkın laboratuvarında uygulama eğitimi sağlıyor.

Nöromodülasyon Tedavileri, Nörogenetik Çalışmaları, Otizm, Şizofreni, Alzheimer Araştırmaları ve Sağlıkta Sanal Gerçeklik Programları gibi ARGE çalışmalarını öğrencileri ile birlikte yürütülüyor.  

 

https://sis.uskudar.edu.tr/oibs/bologna/dynConPage.aspx?curPageId=101&lang=tr